Hård motion eller blid bevægelse?

“Når man er kollapset med stress og sygemeldt, er kroppen ikke i stand til at restituere effektivt i forbindelse med motion”. Det stod der i den artikel jeg læste for nylig. Og det er ikke første gang jeg støder på den vinkel i medierne. Du kan læse artiklen her.

Jeg må sige, at det glæder mig meget, med dette ændrede og mere nuancerede syn på sagen. Det falder nemlig fuldstændig i hak med både mit faglige fundament som bevægelsespædagog, mine deltageres tilbagemeldinger gennem 16 års undervisning i bevægelse og træning, samt det jeg mærker på egen krop.
En max presset krop skal ikke presses yderligere. Den skal have ro til at restituere. Den skal have opmærksomhed (det er dét den skriger på). Og den skal have hjælp dertil ved bl.a. blid og bevidst bevægelse.
Og det gode ved den slags kropsarbejde, eller fysisk udfoldelse om du vil er, at det også virker forebyggende. Så hvis du ikke er stresset, så fortsæt endelig med at få pulsen op på dine løbeture. Men overvej at kombinere pulstræningen med blid bevidst bevægelse.

Har du lyst til at prøve?

Workshop: Blid bevidst bevægelse
Nu kan du gå weekenden i møde med en større indre ro

Vil du gerne have mere nærvær og balance i din hverdag?
Ønsker du at blive bedre til at kunne stå ved dig selv, mærke hvor dine grænser går, og hvad du har lyst til?
Har du brug for mindre stress i krop og hoved?
Så er denne workshop noget for dig!
Blid bevidst bevægelse er træning i at skærpe dit nærvær, din opmærksomhed og din tilstedeværelse, både kropsligt og mentalt. Når vi evner dette, bliver vi langt bedre til at lytte til kroppens signaler og mærke efter, hvad der egentlig er godt for os.
Du guides i et roligt tempo og til blid musik, gennem langsom meditativ bevægelse, balancetræning, centreringsøvelser, selv-massage med bolde, stræk og afspænding. Hele vejen med opmærksomhed på dit åndedræt.
Og på vanlig vis uden for meget mystik :-)

Workshoppen er for alle, både mænd og kvinder, unge som ældre og kræver ingen forudgående kendskab. Øvelserne er enkle og meget virksomme og instrueres grundigt.
Hvis du går fast på et af mine hold vil du genkende de fleste øvelser. Du vil i denne workshop få tid og mulighed for at fordybe dig yderligere.

Tid: Fredag d. 24. okt. 2014 kl. 16.00 – 17.30
Sted: Center for Liv, Ringstedgade 32a, 1.sal – 4000 Roskilde
Antal pladser: 16 stk.
Pris: 175 kr.
Medbring: Håndklæde og en flaske til vand
Tilmelding: Via bookingsystemet

Vigtigt:
Betaling straks ved tilmelding på 9309 – 6500027205 eller MobilePay 2928 4836. Først når du har betalt er du sikret din plads.
Tilmeldingen er bindende og der gives ikke penge retur.